CDBDSC8650-G
DigiKey Part Number
641-1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBDSC8650-G
Description
DIODE SIL CARB 650V 25.5A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 25.5A Surface Mount DPAK
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
550pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io)
25.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 8 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)