CDBD2SC21200-G
DigiKey Part Number
641-1927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBD2SC21200-G
Description
DIODE SIL CARB 1200V 6.2A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 6.2A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
136pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
6.2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 2 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)