ACGRTS4004-HF
DigiKey Part Number
641-2037-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-2037-1-ND - Cut Tape (CT)
641-2037-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACGRTS4004-HF
Description
DIODE STD 400V 1A TS/SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount TS/SOD-123FL
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
TS/SOD-123FL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)