ACDBCT3100-HF
DigiKey Part Number
641-1545-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1545-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1545-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBCT3100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A 3220
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount 3220/DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACDBCT3100-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
180pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Last Time Buy
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
3220/DO-214AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)