3KP30CA-HF
DigiKey Part Number
641-3KP30CA-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP30CA-HF
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 61.98A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.98A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V