1.5KE110A-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1.000
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
152V Clamp 9.87A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE110A-HF
DigiKey Part Number
641-1.5KE110A-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE110A-HF
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.87A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
94V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
104.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
152V