CSAB0730-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0730-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0730-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0730-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0730-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 40mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB0730-4R7M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A