HC-49/U-S11059200ABJB
DigiKey Part Number
300-6024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC-49/U-S11059200ABJB
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Size / Dimension
0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm