EKMG251ELL470MK25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 988
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 914
In Stock: 500
Upgrade
Rubycon
In Stock: 564
Similar
Similar
In Stock: 203
In Stock: 48
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMG251ELL470MK25S
DigiKey Part Number
565-1396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG251ELL470MK25S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG251ELL470MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
378 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C