APSF160ELL331MH08S
DigiKey Part Number
565-3616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSF160ELL331MH08S
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSF160ELL331MH08S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ Low Frequency
470 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C