APS-200ELL151MJC5S
DigiKey Part Number
565-APS-200ELL151MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS-200ELL151MJC5S
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.32 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm