ICF18L45N14B2IO
DigiKey Part Number
1864-ICF18L45N14B2IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICF18L45N14B2IO
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.551" (14mm) IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICF18L45N14B2IO Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Stainless Steel
Series
Termination Style
Cable Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensor Type
Inductive
Indicator
LED
Sensing Distance
0.551" (14mm)