IA08BSF15NOM5
DigiKey Part Number
1864-1886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IA08BSF15NOM5
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67, NEMA 1, 3, 4, 6, 13 Cylinder, Threaded - M8
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, NEMA 1, 3, 4, 6, 13
Sensing Distance
0.059" (1.5mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Response Frequency
2kHz