GMB631PC63
DigiKey Part Number
1864-1330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMB631PC63
Description
CIR BRK THERM-M 63A 240VAC/60VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 63A 240 V AC 60 V DC Lever DIN Rail
Category
Voltage Rating - AC
240 V
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Voltage Rating - DC
60 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Box
Number of Poles
1
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
DIN Rail
Approval Agency
CSA C22.2 No 5, IEC 60947-2, UL489
Breaker Type
Thermal Magnetic
Base Product Number
Current Rating (Amps)
63A