CLD2EA1CM24
DigiKey Part Number
1864-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLD2EA1CM24
Description
CONTROL LIQ LEV DPDT 24 V AC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Controller High/Low Level DPDT (2 Form C) 24VAC/DC DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLD2EA1CM24 Models
Category
Features
Adjustable Sensitivity
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Type
Relay
Series
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Packaging
Box
Contact Rating @ Voltage
8A @ 250VAC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail
Type
High/Low Level
Termination Style
Screw Terminal
Voltage - Supply
24VAC/DC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Sensitivity
250Ohm ~ 500kOhm