CC40SA24
DigiKey Part Number
1864-1546-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC40SA24
Description
3P CONT S 24V 50/60HZ 2NO2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
12 ms
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
40 A