CC32SD12
DigiKey Part Number
CC32SD12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC32SD12
Description
RLY CONT 3P 12V DC 2NO/2NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
50 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
32 A