CC22SA240
DigiKey Part Number
1864-1538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC22SA240
Description
3P CONT S 240V 50/60HZ 1NO1NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 22 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
204 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Operate Time
12 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
22 A