GMC01CG560J25NT
DigiKey Part Number
4713-GMC01CG560J25NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC01CG560J25NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC01CG560J25NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC01CG560J25NT
Description
CAP01005 COG 56PF 5% 25V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)