PTS636SL43 LFS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CKN12301-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS636SL43 LFS |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTS636SL43 LFS Models |
Category | Actuator Orientation Top Actuated |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Outline 6.00mm x 3.50mm |
Packaging Bulk | Illumination Non-Illuminated |
Part Status Active | Operating Force 130gf |
Circuit SPST-NO | Ingress Protection IP40 |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 90°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.25mm |
Actuator Type Rectangular Button | Mechanical Life 50,000 Cycles |
Mounting Type | Base Product Number |
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm |