HCPL-2502#020 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
HCPL-2502#020
DigiKey Part Number
HCPL-2502#020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-2502#020
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8-DIP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
Transistor with Base
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
8mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
15% @ 16mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
22% @ 16mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)