SRP7028A-220M
DigiKey Part Number
SRP7028A-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7028A-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7028A-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7028A-220M
Description
FIXED IND 22UH 2A 190 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 190mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A