PTVS10-066C-M
DigiKey Part Number
PTVS10-066C-MTR-ND - Tape & Reel (TR)
PTVS10-066C-MCT-ND - Cut Tape (CT)
PTVS10-066C-MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS10-066C-M
Description
TVS DIODE 66VWM 120VC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS10-066C-M Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
6700pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
66V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
72V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
120V