PTVS1-026C-H
DigiKey Part Number
118-PTVS1-026C-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PTVS1-026C-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PTVS1-026C-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS1-026C-H
Description
TVS DIODE 26VWM 30VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V (Typ) Clamp 1000A (1kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8x6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1000A (1kA) (8/20µs)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1500pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V (Typ)