PTV111-3415A-B0102
DigiKey Part Number
118-PTV111-3415A-B0102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV111-3415A-B0102
Description
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTV111-3415A-B0102 Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)