PDB181-K415K-103B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 561
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
PDB181-K415K-103B
DigiKey Part Number
PDB181-K415K-103B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K415K-103B
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDB181-K415K-103B Models
Packaging
Tray
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)