PDB12-H4251-202BF
PDB12-H4251-202BF
PDB12-H4251-202BF
DigiKey Part Number
PDB12-H4251-202BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB12-H4251-202BF
Description
POT 2K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Detailed Description
2k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.08W PC Pins, Board Locks
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
2k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.08W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.504" x 0.488" Face (12.80mm x 12.40mm)