MU1005-301Y
DigiKey Part Number
MU1005-301Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU1005-301Y
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 100mA 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MU1005-301Y Models
Category
Current Rating (Max)
100mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz