MOV-14D391KKTR
DigiKey Part Number
118-MOV-14D391KKTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-14D391KKTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D391KKTR
Description
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
100J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
612 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V