MOV-14D182KK
DigiKey Part Number
118-MOV-14D182KK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D182KK
Description
VARISTOR 1.8KV 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kV 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.98 kV
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
335J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
156 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
1.1 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
1.465 kV
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
1.62 kV
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.8 kV