CRT0805-BW-1302ELF
DigiKey Part Number
118-CRT0805-BW-1302ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT0805-BW-1302ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT0805-BW-1302ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-BW-1302ELF
Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRT0805-BW-1302ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)