CRS2512-FX-1000ELF
DigiKey Part Number
CRS2512-FX-1000ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRS2512-FX-1000ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRS2512-FX-1000ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS2512-FX-1000ELF
Description
RES 100 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRS2512-FX-1000ELF Models
Category
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)