3310C-001-502L
3310C-001-502L
3310C-001-502L
DigiKey Part Number
3310C-001-502L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3310C-001-502L
Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
EDA/CAD Models
3310C-001-502L Models
Adjustment Type
Side Adjustment
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Size - Body
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)