3046L-3-103
DigiKey Part Number
3046L-3-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3046L-3-103
Description
SENSOR LINEAR 8.89MM WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Round Shaft Wire Leads
Category
Linearity
±5%
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance
10 kOhms
Packaging
Bulk
Resistance Tolerance
±20%
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Wire Leads
Technology
Resistive
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Linear Range
0 ~ 8.89mm (0 ~ 0.35")