OHV12-1.5K1000N
DigiKey Part Number
2277-OHV12-1.5K1000N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OHV12-1.5K1000N
Description
DC DC CONVERTER -1500V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output -1500V 1mA 11V - 13V Input
Category
Current - Output (Max)
1mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
11V
Size / Dimension
1.73" L x 0.63" W x 1.18" H (44.0mm x 16.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input (Max)
13V