0ZRE0075FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRE0075FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRE0075FF1A
Description
PTC RESET FUSE 240V 750MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRE0075FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
320 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Bulk
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V
Size / Dimension
0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.921" (23.40mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
7.5 A