0HAAL2500-02
DigiKey Part Number
5923-0HAAL2500-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0HAAL2500-02TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0HAAL2500-02
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded), Plastic Through Hole Radial, Box
EDA/CAD Models
0HAAL2500-02 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Melting I²t
35.0
Approval Agency
CCC, cURus, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.331" L x 0.157" W x 0.307" H (8.40mm x 4.00mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.024 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V