0HAAL1250-05
DigiKey Part Number
5923-0HAAL1250-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0HAAL1250-05
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded), Plastic Through Hole Radial, Box
EDA/CAD Models
0HAAL1250-05 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
10.9
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.331" L x 0.157" W x 0.307" H (8.40mm x 4.00mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.06 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V