0HAAL1250-01
DigiKey Part Number
5923-0HAAL1250-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0HAAL1250-01
Description
2-PIN RADIAL FUSE, RECTANGULAR,
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded), Plastic Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0HAAL1250-01 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
10.9
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.331" L x 0.157" W x 0.307" H (8.40mm x 4.00mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.06 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V