0651C0500-11
DigiKey Part Number
5923-0651C0500-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0651C0500-11
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.23
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.382 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V