VS8ANFF30BQ3
DigiKey Part Number
2170-VS8ANFF30BQ3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS8ANFF30BQ3
Description
VS8 SERIES: BLUE LED FIXED FIELD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.181" (30mm) NPN - Light-ON
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN - Light-ON
Series
Light Source
Blue LED
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Sensing Distance
1.181" (30mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V