QS18VP6FF150Q
QS18VP6FF150Q
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6FF150Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6FF150Q
Description
WORLD-BEAM Q18 SERIES: FIXED-FIE
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 5.906" (150mm) PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Sensing Distance
5.906" (150mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V