PVS28D225QP
DigiKey Part Number
2170-PVS28D225QP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVS28D225QP
Description
PARTS VERIFICATION SENSOR, 225MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 8.9" (225mm) NPN/PNP
Category
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Connection Method
Cable with Connector, M12
Packaging
Box
Ingress Protection
IP54
Part Status
Active
Cable Length
5.906" (150.00mm)
Sensing Method
Diffuse
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Sensing Distance
8.9" (225mm)