BDQ1300-48S12B-4L
DigiKey Part Number
454-BDQ1300-48S12B-4L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDQ1300-48S12B-4L
Description
DC DC CONVERTER 12.15V 1300W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12.15V 107A 40V - 60V Input
Category
Voltage - Isolation
800 V
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
97.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.55" H (58.4mm x 36.8mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
107A
Approval Agency
CE, TUV, UL
Power (Watts)
1300 W