ADP2360ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2360ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP2360ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP2360ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2360ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG BUCK 3.3V 50MA 8LFCSP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-WDFN Exposed Pad, CSP
EDA/CAD Models
ADP2360ACPZ-3.3-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Supplier Device Package
8-LFCSP (3x3)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V