ADP2360ACPZ-3.3-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP2360ACPZ-3.3-R7 |
Description | IC REG BUCK 3.3V 50MA 8LFCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-WDFN Exposed Pad, CSP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP2360ACPZ-3.3-R7 Models |
Category | Voltage - Input (Max) 60V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration Positive | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package 8-LFCSP (3x3) |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 4.5V |