ADP2120ACPZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
ADP2120ACPZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2120ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG BUCK 2.5V 1.25A 10LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 1.25A 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
EDA/CAD Models
ADP2120ACPZ-2.5-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.3V