TMCM-1636-48V-CANOPEN
DigiKey Part Number
175-TMCM-1636-48V-CANOPEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMCM-1636-48V-CANOPEN
Description
BLDC/DC SERVO DRIVE, 20A, 48V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushless 48V Supply 20A 12V ~ 60V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Load
12V ~ 60V
Series
Current - Output
20A
Packaging
Bulk
Wattage - Load
1000 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
48V
Type
Board
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
Brushless (BLDC)
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C