MAX6023EBT30+T
DigiKey Part Number
175-MAX6023EBT30+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6023EBT30+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6023EBT30+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6023EBT30+T
Description
IC VREF SERIES 3V 5UCSP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3V V ±0.2% 5-UCSP (1x1.52)
EDA/CAD Models
MAX6023EBT30+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
75µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
150µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3.2V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
35µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Package / Case
5-WFBGA, CSPBGA
Tolerance
±0.2%
Supplier Device Package
5-UCSP (1x1.52)
Temperature Coefficient
30ppm/°C