GY CSHPM1.23-KRKT-36-0-350-R18
DigiKey Part Number
475-GYCSHPM1.23-KRKT-36-0-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GYCSHPM1.23-KRKT-36-0-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GYCSHPM1.23-KRKT-36-0-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GY CSHPM1.23-KRKT-36-0-350-R18
Description
LED OSLON SSL150 YLW 589NM 1212
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® SSL 150 Yellow 589nm (583nm ~ 595nm) 1212 (3030 Metric)
Category
Current - Max
1A
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
150°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
1212
Wavelength
589nm (583nm ~ 595nm)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.067" (1.69mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Thermal Resistance of Package
4.1°C/W